Niektórym Straż Miejska kojarzy się tylko z blokadami na kołach i mandatami wystawianymi „babciom” sprzedającym kwiaty w podziemnych tunelach. Na szczęście ten obraz się zmienia i strażnicy są coraz bardziej, choć ciągle za mało, doceniani przez mieszkańców. 20 lat temu Straż Miejska odciążyła policję od wielu żmudnych czynności.
Czym się zajmują?
Właściwie prawie wszystkim. Strażnik miejski to ktoś mający cechy wychowawcy, trochę policjanta, trochę biologa-ekologa, a nawet – żartobliwie mówiąc – pracownika sanepidu. Od spotkań z kilkulatkami w przedszkolu i tłumaczenia znaczenia czerwonego, zielonego i żółtego światła, przez nie zawsze miłe rozmowy z właścicielami czworonogów, aż po zabezpieczanie poważnych imprez z udziałem najwyższych władz państwowych, czy też działania związane z ochroną środowiska i mienia publicznego.
Straż w liczbach
Straż Miejska w Krakowie kładzie duży nacisk na kontakt ze społecznościami lokalnymi. W ubiegłym roku przeprowadzono 701 spotkań z radnymi i 1152 z mieszkańcami, podczas których poruszano problem bezpieczeństwa i porządku. Jak wynika z raportu Straży Miejskiej z 2010 r., zwiększa się systematycznie liczba zgłoszeń do interwencji. W 2008 r. było to 58 951, natomiast w 2010 r. już 75 464. Zgłoszeń jest więcej, nieproporcjonalnie do nich rośnie liczba strażników – w 2008 było ich 408, a w 2010 tylko o trzech więcej. W lipcu 2011 r. do tej liczby dołączyło czterdziestu nowych strażników. Straż Miejska wraz z policją wspólnie patroluje ulice Krakowa – takich patroli jest ponad 1400. Jakiego rodzaju interwencji jest najwięcej w Krakowie? Tych z zakresu wykroczeń w ruchu drogowym. Dopóki nie pojawi się więcej miejsc parkingowych, ten problem się nie zmniejszy – twierdzą strażnicy. Zdaniem niektórych mieszkańców strażnicy polują tylko na kierowców. Ale spośród prawie 450 mundurowych w referacie ruchu drogowego pracuje jedynie ok. 40.
W ostatnie dni sierpnia Straż Miejska miała okazję, aby świętować. Podczas uroczystej gali najbardziej zasłużonym pracownikom wręczono Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi, medal za długoletnią służbę i wiele innych wyróżnień. Cenniejsze od nich wszystkich jest jednak dla strażników społeczne uznanie i skuteczne interwencje, których będzie coraz mniej.
Warto wiedzieć, że:
– w Krakowie funkcjonuje sześć oddziałów Straży Miejskiej, która ma specjalistyczne komórki: referat strażników rejonowych, sekcja ekologiczna, referat ruchu drogowego, referat profilaktyki szkolnej
– strażnik może stosować środki przymusu bezpośredniego wobec osób uniemożliwiających wykonywanie przez niego obowiązków (np. za pomocą siły fizycznej w postaci chwytów obezwładniających oraz podobnych technik obrony; kajdanki, pałki obronne wielofunkcyjne, psy obronne)
– interwencje zgłasza się pod bezpłatnym numerem telefonu 986, osoby niesłyszące mogą zgłaszać interwencje za pomocą SMS pod nr tel. 515 251 986