Obecny kościół jest czwartym z kolei. Jego budowę rozpoczęto w 1864 r. i ukończono po pięciu latach.
Z pożółkłych kart kronik…
W przeszłości nad jeziorem – dziś Sławianowskim – powstała osada, która od nazwiska właściciela – Błogi – wzięła nazwę Błogowo, a następnie Bługowo. Na początku XIV w. była to rozwinięta i dość duża wieś. W 1339 r. nabył ją Pietrasz, włączając do swoich dóbr. Jednak na przełomie XV i XVI stulecia Bługowo powróciło do pierwotnych właścicieli jako rodowa posiadłość Bługowskich.
Wcześniejszy zapis z 1399 r. wskazuje na to, że istniała tu również parafia. W roku 1445 w zapisach pojawia się wzmianka o kościele, który przetrwał do 1535. W tym samym roku właściciel Jan Bługowski prosi arcybiskupa gnieźnieńskiego o pozwolenie na wybudowanie nowej świątyni. I tak 24 czerwca 1536 r. bp Jan Drzewiecki eryguje nowy kościół.
W roku 1652 wymienia się wspólnego proboszcza dla Bługowa i Gromadna. Był nim ks. Jerzy Lang. W kolejnych latach trwają prace przy budowie nowego kościoła, który przetrwał zaledwie 100 lat. Wiek XIX to m.in. czas wznoszenia kolejnej świątyni – dzieło to zajęło pięć lat. Funkcję budowniczego objął ks. Wawrzyniec Wysocki, który po 50 latach duszpasterzowania spoczął – jako jedyny proboszcz – na parafialnym cmentarzu w roku 1909.
Trudne czasy okupacji i współczesność
Z chwilą wybuchu II wojny światowej hitlerowcy zajęli wieś, a 26 października aresztowali proboszcza – ks. Wojciecha Całkę, który został rozstrzelany z grupą kapłanów 11 listopada. Kościół parafialny po nieudanej próbie profanacji został zamknięty – stan ów trwał aż do roku 1945. Parafian bługowskich opieką duszpasterską otoczył proboszcz ze Sławianowa – Niemiec Johannes Bonin – jak się okazało, prawdziwy przyjaciel Polaków. Pierwszym powojennym proboszczem był ks. Klemens Średziński, który sprowadził m.in. brakujące dzwony. W roku 1948 mieszkańcy Tłukom otrzymali kościół pomocniczy. W następnym roku ks. Leon Bresiński zorganizował pierwsze powojenne misje. W gronie duszpasterzy nie zabrakło osób szczególnie zaangażowanych w dzieło renowacji świątyni – w 1953 r. proboszcz ks. Kazimierz Grzegorski odnowił wnętrze kościoła, a ks. Władysław Nawara sprowadził obraz Matki Bożej Częstochowskiej i zbudował grotę Matki Bożej z Lourdes.
Kolejna ważna data to rok 1993 – wówczas proboszcz ks. Marek Lewandowski rozpoczął gruntowną modernizację plebanii, a siedem lat później ponownie odrestaurowano wnętrze świątyni.