Trochę zazdroszczę tym, których jego nadejście w ogóle nie zaskoczyło, bo w moim przypadku czas Wielkiego Postu minął dość szybko. Na tej ostatniej prostej
ks. Jarosław Czyżewski zabiera nas do ogrodu Getsemani, czyli tam, gdzie wszystko się zaczęło (s. 20). Jaki sens wydarzenia tamtej nocy mają dla nas? W Getsemani widzimy nie herosa, który pewny swego podejmuje się swojej misji, ale człowieka z krwi i kości, który tak jak my zmaga się z wypełnieniem swojej życiowej misji i zwyczajnie po ludzku się boi (skąd my to znamy…). Dlaczego zatem ostatecznie Jezus zgadza się na wszystko? Zachęcam do lektury tekstu, bo odpowiedź na to pytanie ma kluczowe znaczenie także dla nas.
W tym numerze polecam też tekst o Golgocie Wielickich Górników (s. 60). To jedyna w Europie podziemna droga krzyżowa, którą górnicy odprawiają do dzisiaj. – Idąc od stacji do stacji, pochylam głowę i zaczynam rozumieć, że ta wędrówka ma moc oczyszczającą – mówi Magdalenie Guziak-Nowak jeden z górników i dopowiada, że sto metrów pod ziemią nic go rozprasza i nie odciąga myśli od tego, co w Wielkanocy najważniejsze. Zazdroszczę.
W przededniu Niedzieli Palmowej po raz pierwszy obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów. Dobrze, że w kalendarzu pojawia się ten dzień, i bardzo dobrze, że jest on związany z rodziną Ulmów (w swojej Biblii mieli podkreślony fragment z Ewangelii
wg św. Łukasza o miłosiernym Samarytaninie). Ich historia urosła do rangi symbolu, ale być może nie wszyscy zdają sobie sprawę, że na Polaków ukrywających Żydów doniósł… polski sąsiad. Wydarzenia z 1944 r. to dobra okazja do zastanowienia się nad naszą historią na spokojnie, bo ten przykład pokazuje, że ewidentnie nie jest ona czarno-biała. Dlatego cieszę się, że o napiętych dziś stosunkach polsko-żydowskich postanowili powiedzieć nasi biskupi (s. 8) i że jest to głos bardzo stanowczy.