Czytanie na dziś:
Wybudował szpital dla bezdomnych i kuźnię, która przekuwała żelazne kajdany carskiej Rosji na bardziej humanitarne. Tego katolickiego lekarza w chwili śmierci prawosławni okrzyknęli świętym. Właśnie otwarto proces beatyfikacyjny dr. Haassa.
Pod koniec października w polskich mediach pojawiła się niecodzienna informacja. Grupa Rosjan domaga się, by ich prezydent został przyjęty w poczet świętych. Już teraz. Za zasługi dla kraju i prawosławia.
Dziesięć pomników Armii Czerwonej, ponad setka ku czci komunistycznych zbrodniarzy, łącznie z popiersiem Stalina – takie rzeczy nadal w Polsce. IPN mówi: dość, to musi wreszcie stąd zniknąć.
Utrzymanie przy władzy Assada nie jest głównym celem rosyjskiej operacji. Putin nie bez racji uznał, że to dobry moment, by wrócić na międzynarodową arenę w roli rozgrywającego.
Zamiast walki o zamożność Aleksander Łukaszenka obiecuje strzec niezależności. Przed kim? Przed „najbliższym przyjacielem i strategicznym partnerem”, czyli Rosją.
Nikt tak jak ona nie potrafi słuchać ludzi. Z jej opowieści tworzy się historia, której nie sposób zapomnieć. Swietłana Aleksijewicz od lat jest wymieniana jako kandydatka do literackiego Nobla.
Relacje Kościoła katolickiego z prawosławiem są delikatne. Dotyczy to nie tylko kwestii religijnych, ale i politycznych.
„To Anioł Pokoju, który wygrywa wszystkie wojny i mówi o solidarności między narodami” – powiedział Franciszek, wręczając rosyjskiemu prezydentowi medal Anioła Pokoju. Gest, który dziś jest aż nadto symboliczny.
Zaledwie rok temu Rosja, Kazachstan i Białoruś zdecydowały się na euroazjatyckie małżeństwo. Dziś wydaje się, że przy jego zawarciu nie kierowano się ani rozumem, ani sercem.
Ćwierć wieku od transformacji ustrojowej komunistyczne dziedzictwo trzyma się mocno. Jak bumerang powracają nierozwiązane problemy sowieckich monumentów.
Bestseller
-15%
-67%
Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki