Logo Przewdonik Katolicki

Relikwie Polaków w rzymskim sanktuarium

KAI | 20.01.17r

Do sanktuarium męczenników XX w. na Wyspie Tyberyjskiej w Rzymie trafiły relikwie pierwszych polskich błogosławionych misjonarzy-męczenników bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. Michała Tomaszka i pamiątki po nich.

Uroczystość odbyła się w obecności ambasadora RP we Włoszech, zarządu generalnego zakonu franciszkanów, przełożonych prowincji franciszkańskich ze wszystkich kontynentów i licznie zgromadzonych wiernych.

W kaplicy nowych męczenników Ameryki zostały umieszczone: ziemia z krwią z miejsca męczeństwa bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. Michała Tomaszka, kielich podróżny, którego używali misjonarze do odprawiania Mszy świętych w 72 andyjskich wioskach w Peru oraz sandał bł. Michała Tomaszka.

Bazylika na wyspie na Tybrze została zbudowana na przełomie X i XI w. Tam rzymski cesarz Otto III umieścił relikwie św. Wojciecha, które otrzymał od Bolesława Chrobrego. Od początku XXI w. w sześciu bocznych kaplicach zaczęto umieszczać relikwie współczesnych męczenników. 

Są już tam m.in. relikwie św. Maksymiliana, bł. Jerzego Popiełuszki, bł. Karoliny Kózkówny, bł. Michała Kozala, bł. Wincentego Matuszewskiego, bł. Józefa Kurzawy i bł. Stanisława Starowieyskiego.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Przepisz poniższe liczby:
 Security code
----

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki